Otázky a odpovědi

Na co se nejčastěji ptáte:

Při prvním setkání si povíme, co od sebe můžeme navzájem očekávat – a jestli vy máte nějaká očekávání od kraniosakrální terapie a jaké jsou konkrétní možnosti pro váš konkrétní případ. Vysvětlím vám, jak KST funguje a co se bude během terapie dít. Vše probíhá v přátelské a uvolněné atmosféře a všechno se děje po vzájemné domluvě. Terapie probíhá většinou vleže s dodatečným polohováním těla tak, aby bylo zajištěno vaše maximální pohodlí. Během terapie jste oblečení (většinou také přikrytí dekou, můžete mít podloženy nohy či jiné části těla polštáři – podle potřeby) proto je vhodné mít na sobě pohodlné oblečení, které vás nikde netlačí a nestahuje.  Terapeut se jemně dotýká těla – ale nikdy se nejedná o kontakt na holé tělo – kromě hlavy. První terapie trvá většinou hodinku. Někdy se stává, že budete muset ještě chvíli počkat, než se budete schopni soustředit třeba na jízdu autem domů. Je to velmi individuální.

Velmi zjednodušeně řečeno – terapeut vytváří ve vašem těle takové podmínky, aby mohly být nastartovány vaše samoozdravné procesy – uvolňuje napěťové vzorce v jemném pohybu kraniálních (lebečních) kostí vůči sobě i vůči ostatním strukturám v těle, nastoluje optimální napětí tkání v těle a optimální proud tekutin, přivádí vaše tělo do takového stavu hluboké relaxace (Dynamický klid), kdy mohou být rozpuštěny emoční traumata, která přeorganizovávají tělesný systém do kompenzačního (ochranného) vzorce pohybu (kostí, tkání, tekutin apod.). Na první pohled to může vypadat, že se nic neděje – ale uvnitř vás samotných se odehrává mnoho procesů, které ani nemusí být zvědoměny. Vy cítíte, že se něco děje a po terapii je vám jinak, tedy, většinou lépe.

Název je odvozen z latinského názvu pro lebku (cranium) a křížovou (sacrum) kost – jejíž jemné pohyby (motilita) mají vliv na všechny ostatní struktury a tkáně v našem těle a koncept diagnostiky těchto pohybů (kvalita, rozsah, frekvence atd.) tvoří základ této diagnostické harmonizující metody. Další důležitý směr, kterým se tato metoda ubírá je práce s kvantovou středovou liní, která prochází právě křížovou kostí, podél celé páteře k lebce. Tato metoda není ničím novým – důležitost a význam kostí lebky a křížové kosti, energetických linií a drah, jakožto nauky a vědění o lidském těle najdete napříč celým naším lidstvím – od starověkého Egypta, Řecka a Říma až po současnost. Pojmy jako vitalita, životní síla, duch, prána, Chi apod. provázejí člověka také napříč všemi kulturami již od dávnověku – je to něco, co nelze jen tak opomenout – a proto je kraniosakrální metoda tak oblíbená a používaná na celém světě již více než jedno století, díky svému holistickému přístupu k pacientovi – vnímá jej komplexně – jeho tělo, duši i ducha /fyzické tělo, psychiku a emoce, vitalitu – životní sílu, která to všechno oživuje a řídí. Tam, kde klasická západní medicína končí a neví si rady – tam kraniosakrální terapie mnohdy začíná

Reiki je starodávná léčitelská metoda, která ke svému léčení používá ruce a léčivou energii, která proudí z dlaňových čaker, a která se musí u jedince – léčitele nejdříve aktivovat jistým zasvěcením apod. Kraniosakrální terapie využívá ruce terapeuta ne k léčení, ale k jemnému naslouchání a k diagnostice proudění tekutin, napětí tkání a jemného pohybu kostí. Zatímco u Reiki léčitel používá energii k léčení, kraniosakrální terapeut nic do klienta nedává a ani z něj nic nebere – a to v jakékoliv formě. Zatímco u Reiki dochází k léčení pacienta z vnějšku – tedy zásahem někoho jiného – u kraniosakrální terapie dochází k nastartování samoozdravných procesů v těle, které si řídí klient sám – respektive – jeho moudré tělo, a může se tak dít ve velice hlubokých strukturách až do úrovně početí. Kraniosakrální terapeut „pouze“ vytvoří v klientově těle takové podmínky, aby k tomu mohlo dojít.

Nevadí. Pokud se v těle zpracovávají opravdu hluboká traumata, není vůbec důležité, ba ani žádoucí je zvědomovat a zahlcovat tak váš systém znovu silnými emocemi a nepříjemnými pocity a stavy. Když během terapie usnete, nevadí. Naopak je to pro mně nejvyšší projev vaší důvěry, váš tělesný systém natolik důvěřuje mojí přítomnosti a mému působení, že si „dovolí“ všechny bezpečnostní opatření vypnout a spustit velmi hluboký samoozdravný proces. Kraniosakrální terapie je hodně o důvěře a bezpečí, mezi terapeutem a klientem se mnohdy vytváří velmi důvěrný vztah, na povrch vyplavou emoce, situace a prožitky, které jste předtím nikdy s nikým neřešili.

Ano. KST ošetření uvolní napětí mezi lebečními kostmi a dalšími strukturami. KST terapeut umí najít tenzní blokády a stav se většinou upraví už po první terapii.

nejaka odpoved pro masaz...